Anne Babalar Buraya

NOKTALAMA İŞARETLERİ

Evveet arkadaşlar, sizleri "Noktalama İşaretleri" hakkında biraz bilgilendirmek isteriz🥳

Haydi başlayalım!

NOKTA:

Cümlenin bittiğini/sonlandığını gösteren bir noktalama işaretimizdir. Ama sadece cümle sonlarında değil, farklı cümle yapılarında da kullanılıp anlamı değişebilir.

VİRGÜL:

Cümle içerisinde sıra sıra devam eden kelimelerin arasında kullanılan noktalama işaretimizdir. Ama sadece sıra aralarında değil, farklı cümle yapılarında da kullanılıp anlamı değişebilir.

ÜNLEM:

Daha sert, duygulu, seslenme olan cümlelerin sonlarında kullanılan noktalama işaretimizdir. Ama sadece bu cümlelerde değil, farklı cümle yapılarında da kullanılıp anlamı değişebilir.

KISA ÇİZGİ:

Genellikle cümle sonlarında değil de başlarında kullanılan noktalama işaretimizdir. Ama cümleyi kesme- bölme işlemi gibi farklı cümle yapılarında da kullanıp anlamı değişebilir.

KESME İŞARETİ:

Özel isimlere gelen ekleri ayırmada kullanılan noktalama işaretimizdir. Ama farklı cümle yapılarında da kullanılıp anlamı değişebilir.

SORU İŞARETİ:

Merak uyandıran, soru anlamı taşıyan cümlelerin sonlarında kullanılan noktalama işaretimizdir. Ama sadece cümle sonlarında değil, farklı cümle yapılarında da kullanılıp anlamı değişebilir.

Haydi, şimdi sıra sende! Öğrendiğin bilgiler ile noktalama işaretlerinin yerlerini bul, eğlen, keşfet!🥳