Anne Babalar Buraya

ORHAN VELİ KANIK KİMDİR?

"Ben Orhan Veli

1914'te doğdum

1 yaşında kurbağadan korktum

2 yaşında gurbete çıktım

7'sinde mektebe başladım

9 yaşında okumaya

10 yaşında yazmaya merak saldım"

Sen hiç böyle bir şiir duydun mu?

Şimdi sana yukarıdaki şiiri yazan Orhan Veli'den bahsedeceğiz.

Orhan Veli'nin çocukluğu yemyeşil bir mahalle olan Yalıköy'de geçer. Çok güzel bir deniz manzarası olan evlerinin genişçe bir bahçesi vardır ve Orhan Veli bu bahçeyi adeta bir tiyatro sahnesi gibi hayal eder; kuşlar, böcekler, ağaçlar onun daimi seyircisidir. Hatta bazı tiyatro oyunları o kadar güzel olurdu ki komşuları evlerindeki sandalyeyi alır, onu bahçesinde seyretmeye gelirdi.

Orhan Veli ilkokulda birçok kez okul değiştirmek zorunda kalır; okulları değişse bile onda sabit kalan tek şey edebiyata olan ilgisidir. Daha o yaştayken "Çocuk Dünyası" isimli bir dergide hikâyesi yayımlanır.

Orhan Veli şiirlerinde çok fazla kendi hayatından bahseder mesela şairin en sevdiği yemek ıspanak yemeğiydi ve puf böreğine de bayılırdı.

Bunu nereden mi biliyoruz?

"Ispanağı çok severim

Puf böreğine hele biterim

Malda mülkte gözüm yoktur

Vallahi yoktur

Oktay Rıfat'la Melih Cevdet'tir en yakın arkadaşlarım"

Herkesle iyi geçinen, kimsenin kalbini kırmayan, çevresindeki insanlara saygı gösteren Orhan Veli'nin en yakın arkadaşları Melih Cevdet Anday ve Oktay Rıfat Horozcu'dur. Çok yakın arkadaş olan bu üçlü, birlikte Garip adında bir grup kurar. Burada tıpkı yukarıda gördüğün gibi günlük hayatlarına çokça yer verdikleri şiirler yazarlar.

Bu arkadaşlar birlikte bir de Yaprak dergisini çıkarırlar. Fakat daha sonra bazı maddi zorluklar yaşamaya başlarlaar ve Orhan Veli dergi kapanmasın diye paltosunu bile satmak zorunda kalır.

İşte böyle şartlar içinde yaşamalarına rağmen, Orhan Veli ve arkadaşları yazdıkları şiirlerle, çıkardıkları dergilerle edebiyatımızda çok büyük bir yere sahiptirler.

🖊Selin Ceren Sarıgül