Anne Babalar Buraya

İSTANBUL’DAKİ BASIN MÜZESİ NEREDEDİR?

Heey! Merhaba arkadaşlar😀

Tarihi yarımada, İstanbul'un en turistik ilçelerinden birinde muhtemelen pek çoğumuzun önünden geçtiği Basın Müzesi'ni merak edenler burada mı?

Evvett dediğinizi duyar gibiyim!

Haydi, o halde İstanbul'daki Basın Müzesini hep birlikte keşfedelim!

1988 yılında açılan müze, İstanbul'da Çemberlitaş'taki tarihi bir binada hizmet veren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne bağlıdır.

Peki, 4 katlı müzenin içerisinde bizleri neler mi bekliyor?

Teknolojinin başlangıcından bu yana bizlere basın alanındaki teknolojik gelişimi göstermek için; Taşbaskı örnekleri, düz baskı makinesi, rotatif tipo entertip, prova tezgâhları, giyotin, eski daktilolar, teleksler, telefotolar sergileniyor.

Pek çoğunun adı çok yabancı geldi değil mi?

Evvet, bize de çok yabancı geldi ama müzeyi gezdiğimizde her bir aletin ne işe yaradığını öğrenebildik. Ve bu geziden sonra isimleri yabancı gelse de ne işe yaradıklarını bilmek bizi mutlu etti.😀

Şimdi müzenin belli bölümlerinden de bahsedelim ki; ilk defa gidecek olanlar, bizim gibi çok yabancı hissetmesin kendini…

En kapsamlı ve dikkat çekici bölümü:

"Basın tarihinden örnekler" bölümü. Çünkü Türk gazetecilik tarihinin gelişimini anlatan belge ve gazeteler bu bölümde yer alıyor.

"Dizgi ve baskı makineleri" bölümünde ise, 19. yüzyıldan kalma ve hala kullanılabilir durumda olan bir ciltleme makinesi sergileniyor.
Hala kullanılabildiğiniz öğrenince kendi gazetemizi bu yüzyıllık makinede basmayı çok istediğimizi söylemeden geçemeyeceğiz.😀

Vee son olarak, "Anı eşyaları" bölümü var sırada. Türk basınından çok önemli, iz bırakmış bazı gazetecilerimizin anı eşyaları yer alıyor burada. Hepsi ayrı ayrı bir hikâye gibi çok etkiledi bizi. Müzede ayrıca güncel sergi salonları, kütüphane ve arşiv bölümü ile el sanatları sergi salonu bulunur.

Gazeteciler ve bu mesleğe ilgisi olanlar, ileride gazeteci olacağım diyenler İstanbul'un orta yerinde duran bu müzeyi ziyaret etmek için daha ne bekliyorsunuz?😀