Anne Babalar Buraya

CAHİT ZARİFOĞLU KİMDİR?

"Serçekuş" masalını okudun mu? Okumadıysan biz biraz bahsedelim. Serçekuş için çağdaş bir masal, diyebiliriz. Çocuk gibi düşünen, etrafına çocuk gibi bakan bir serçenin avcı ile başlayan macerasını anlatıyor yazar ama "Serçekuş"un en belirgin özelliği ile, adeta şiir gibi anlatarak yapıyor bunu. Belki de en çok bu sebeple her yaştan okuru olan, zevkle okunan bir kitap. Evet, çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında önemli bir yere sahip olan Serçekuş masalından kısaca bahsettik.

Peki bu güzel eseri bize kazandıran yazarı, şair Cahit Zarifoğlu kimdir?

Haydi, hep birlikte öğrenelim...

Cahit Zarifoğlu, 1940 yılında Ankara´da, Maraşlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Babasının memur olmasından dolayı, ilk ve orta öğrenimini Siverek, Ankara, Kızılcahamam ve Kahramanmaraş´ta görür. Cahit Zarifoğlu için zeki, içe kapanık, fakat içe kapanıklığına karşın alabildiğine inatçı olduğu söyleniyor.
Lise yıllarında arkadaşlarına cebir, geometri dersleri verirken; kendisi bir yıl edebiyat ve cebir derslerinden, iki yıl da yalnız cebir dersinden sınıfta kalır.Çünkü o dönemde inat eder, kitapların kapağını açmaz. Fakat bu süreçte bir yandan şiir yazar bir yandan da yerel gazetelerde çalışır.


Lise yıllarında pek çok şeye olduğu gibi güreş sporuna ilgi duyar ve Güreş Kulübüne kayıt yaptırır ve bu dönemde çok iyi güreş tutar. Lise son sınıfta ise şair bu defa pilot olmak ister.
Sonunda bir yolunu bulup Türk Kuşu Kampı´na katılır; kursa gider, eğitim alır.
Ve sonunda hayaline kavuşur; planörle uçar ve motorsuz uçak kullanır.
Bütün bunları yaparken şiir yazmayı hiç bırakmaz. Okul dergisi olan "Hamle"de ve İstanbul´daki edebiyat dergilerinde yayınlanmaya başlar. Şair Zarifoğlu, liseyi gecikmeli de olsa bitirir ve 1961 yılında İstanbul´a gelir; İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümüne kaydolur. Üniversite öğrenimi alırken de şiir yazmaya devam eder.

Ve tabii hayatını sürdürmek için de çalışmaya başlar. Yol Dergisi, Bâb-ı Âli´de Sabah Gazetesi çalıştığı yerlerden sadece ikisi. Zarifoğlu tutkuyla bağlandığı çok şey gibi sevdiklerini de aynı şekilde, tutku derecesinde sever, bağlanırdı...
Cahit Zarifoğlı "macerası" ve "gezginci" bir ruha sahipti.

Otostopla Avrupa´nın belli başlı ülkelerini bir uçtan diğer uca gezip dolaşacak kadar gezgindi. Edebiyatımızda çok önemli bir yere sahip iki çocuk babası olan, çocukları çok seven şair, 1987 yılı başında hastalanır ve 7 Haziran 1987´de yaşamını yitirir…


Onu daha yakından tanımak için Serçekuş'u masalını ve daha pek çok kitabını okumayı, görüşlerini bizimle paylaşmayı unutma.😉