Anne Babalar Buraya

PLASTİK POŞETLERİN DOĞADAKİ ÖMRÜ NE KADAR UZUN BİLİYOR MUYDUN?

Hey merhaba!😀

Bugün uyandın, sabah güne başlarken kahvaltı etmek için sıcak ekmeğini poşetin içinden çıkardın ve masaya koydun. Ekmeği eve getirme görevini yerine getiren poşetle bir işin kalmadı.

Muhtemelen çöp poşeti olarak kullanmak için kenarda bekleyecek. Peki sonrası?

Bugün seninle plastik poşetlerin doğaya karışması için ne kadar zamana ihtiyacı olduğunu keşfedeceğiz.

Haydi önce biraz plastik hakkında bilgiler edinelim!

🔵Plastik poşeti İsveçli bilim insanı Sten Gustaf Thulin icat etmiş ve patentini de 1965'te almıştır.

🔵Eskiden plastik poşetler yerine kese kağıtları kullanılıyordu. Sten Gustaf Thulin kese kağıdı yapmak için ağaçların kesilmesini istemiyordu. O da çevreyi korumak için plastik poşeti icat etti.

🔵Plastik poşet icat edilirken Sten Gustaf Thulin'in niyeti tek seferlik sağlam plastik bir çanta yapmak ve ömür boyu kullanılmasını sağlamaktı. Niyeti gerçekten iyiydi ama her şey beklendiği gibi gitmedi.

🔵Plastik poşetleri yaparken üç yöntemden biri kullanılır: Isıyla kapatılır, yapıştırıcıyla birleştirilir ya da dikilir.

🔵Plastik doğada kolayca çözünemez. Bu yüzden çevreye zararlıdır.

🔵Özellikle denize atılan plastik poşetler denizde yaşayan canlıların yaşamasını çok zorlaştırıyor.

🔵Çevreye duyarlı ülkeler tek kullanımlık plastik poşetlerin kullanımını azaltmak için pek çok düzenleme getirmiş, bazıları bu plastik poşetlerin kullanımı yasaklamıştır.

🔵Çevreye duyarlı ülkeler her yıl 3 Temmuz gününü "Dünya Plastik Poşet Kulanmama Günü" olarak kutlar. Özellikle o gün plastik poşet kullanmamaya çok dikkat ederler.

🔵Plastik poşet kullanımı Türkiye'de de çok fazlaydı. Hatta Türkiye'deki bir kişinin yaşamı boyunca kullandığı poşet sayısını hesapladıklarında 34 bin 320 sayısına ulaştılar. Ne kadar fazla!

🔵Türkiye de çevre kirliliğine duyarlı bir ülke olarak 10 Aralık 2018'den itibaren plastik poşet parayla satılması için yasa çıkardı. Böylece insanlar daha az plastik poşet kullanacak ve doğaya daha az zarar verecekler.

Şimdi gelelim sorumuzun cevabına: Bir plastik poşet kaç yılda tekrar doğaya karışabilir? Tam tamına 1000 yıl sonra. Yani hiçbirimizin göremeyeceği kadar uzak bir tarih! Çevremizde sevdiklerimizle yaşıyoruz. Sevdiğimiz her şey kadar çevremize de bakmayı hepimiz isteriz.

Peki senin bu keşfinden sonra plastik poşet kullanımını azaltmak için nasıl fikirlerin var? Haydi, bize anlat. Merakla bekliyoruz!

https://www.mavimisket.com.tr/sende-gonder

🖋Rukiye Şahin