Anne Babalar Buraya

EYVAH, KARDEŞİM BİR SİVRİSİNEK AVUKATI!

Yaz demek karpuz, dondurma, deniz ve kumsal demek. Kime sorsanız bunları böyle sıralar. Ama yaz demek hepsinden daha çok sivrisinek demek. Artık eminim bundan.

En son beni okuduğunuzda yarasaların kış uykusundan uyanmasına seviniyordum. Tabii sivrisinekleri unutmuşum. Onlar da yazla birlikte ortaya çıkıyorlar.

Kimsenin sevmediği hayvanları sevmek huy bende. Yarasalara, sümüklü böceklere tamam. Ama o kadar da değil, sivrisinekleri sevmemi beklemeyin lütfen. İnsanlar tüm suçu vampir filmlerindeki yarasalara atıyorlar. Asıl kanımızı emen sivrisinekler. Kimse bundan bahsetmiyor korku filmlerinde.

Ben yaz geldi, belki bir gün yanlışlıkla evimize girer de bir yarasayı yakından görürüm diye hayal ederken bilin bakalım ne oldu? Bambaşka bir şey.

Aslında annemin o uyarısı olacakların habercisi gibiydi:

"Pencereyi kapatın, sinekler dolmasın içeriye."

Ama pek de umursamadım. Ta ki koskoca bir geceyi kulağımın dibinde vızıldayan bir sivrisinekle uykusuz geçirene kadar.

Emre her zamanki sevecenliği ve iyimserliğiyle diyor ki:

"Ne olacak abla? Küçücük ısırıp gidiyorlar. Kolunda o minik kırmızı benekler çıkıyor diye bu kadar abartma. Isırırken uyuşturuyorlar da zaten. Acı duymuyoruz sonuçta."

"Aman ne tatlı, ne düşünceli yaratıklar bunlar! Acı çekmiyoruz ama sonrasında kaşınıyoruz, onu ne yapacağız sayın çokbilmiş?"

Her şeye bir cevabı var. Babamla araştırmışlar internetten. Sivrisinek uzmanı sanki başımıza. 😊

Tedavi olurken acı çekmeyelim diye doktorların bizi uyuşturduğu ilaçları, bilim insanları onların salgısından yola çıkarak yapmış. Ayrıca hiç hissettirmeden cildi kesen iğneleri de ilham vermiş. Benzerini yapmaya çalışıyorlarmış. Bir taneymiş gibi "sivrisineğin iğnesi" diyoruz ama bir sinekte 6 ince iğne varmış. Cildi kesen, jilet gibi keskin dişler bunlar.

"Cildi bu keskilerle deliyor ve salyayla da uyuşturuyorlar" diye destek çıkıyor babam da Emre'ye.

İyice havaya giriyor o da: "Sadece dişiler bizi sokuyor. Yumurta üretmek için protein ve demire ihtiyaçları var. Onlar da kanın içinde. Ne yapsınlar, mecburlar sonuçta."

"Aman da aman, kıyamam. Konu buysa buyursunlar." 😊

Meğer bir sivrisinek avukatıymış benim kardeşim.

Tamam, kabul. Ama tek sorun kolumda, bacağımda bıraktıkları küçük kırmızı benekler değil. Tam uyuyacakken kulağımın dibinden geçmeleri neyin nesi? Üstelik de o rahatsız edici sesleriyle.

Umarım bu dediklerimden sonra kırılırlar ve bize daha az misafir olurlar. Evde onları bu kadar seven ve savunan biri varken o da zor galiba ama neyse.

🖊 Gülsüm Sezgin

🎨 Feyzanur Can